Wybieramy markizę tarasową - poradnik

Markiza tarasowa to inwestycja na wiele lat .Będzie nas chronić przed deszczem i upalnym słońcem, będzie również dekoracją naszego budynku. Wybierając markizę warto zwrócić się do profesjonalnej firmy, której konsultant pomoże Państwu wybrać między innymi sposób montażu (np. do ściany, do sufitu lub do krokwi), technologie montażu (np. żywica chemoutwardzalna), model ( markiza kasetowa lub otwarta) oraz optymalne wymiary markizy. Ponadto firmy zajmujące się montażem potrafią rozwiązać problemy z pozoru skomplikowane np. zdystansowanie warstwy ocieplenia, dobranie dodatkowych akcesoriów uzupełniających markizę np. osłon bocznych, rolowanej falbany (schattenplus) lub elementów sterowania radiowego.

Wybór markizy tarasowej to zagadnienie niezwykle obszerne. Spróbujemy jednak zasygnalizować Państwu w formie pytań (które najczęściej zadają nasi klienci) i odpowiedzi, kilka podstawowych problemów, z którymi zderzą się Państwo podczas wybierania optymalnego modelu i montażu markizy.

Jak dobrać wymiary markizy?

Zaczynamy od obserwacji słońca oraz określenia fragmentu tarasu (jeżeli markiza nie zajmuje całego tarasu) z którego najczęściej korzystamy. Jeżeli ekspozycja tarasu jest zachodnia warto zainwestować w markizę z większym wysięgiem lub uzbroić markizę w roletę opuszczaną z belki frontowej (schattenplus). Jeżeli ekspozycja tarasu jest południowa warto dobrać markizę o większej szerokości lub uzbroić taras w parawan boczny np. markilux 790. Można również punkt montażu przesunąć w kierunku zachodnim tak aby w godzinach popołudniowych uzyskać cień w tej przestrzeni tarasu, z której najczęściej korzystamy.

Czy tkanina markizy tarasowej wypłowieje na słońcu?

Większość europejskich producentów tkanin daje 5-cioletnią gwarancję na trwałość kolorów. Nadmienimy w tym momencie, że markizy, które są dostępne w wielu hipermarketach, nie zostały wyprodukowane w Europie.

Czym różni się markiza w kasecie oraz w pełnej kasecie od markizy otwartej?

Markiza w pełnej kasecie po zrolowaniu chroni tkaninę oraz ramiona markizy np. Markilux 6000. Markiza w kasecie chroni jedynie tkaninę, ramiona zaś pozostają poza kasetą np. Markilux 1710 lub Palladio. W markizie otwartej po zrolowaniu konstrukcja oraz rura nawojowa nie są chronione.

Kiedy uzasadnione jest stosowanie modeli kasetowych a kiedy markiz otwartych?

Markizy kasetowe możemy stosować prawie zawsze. Szczególnie jest to uzasadnione kiedy miejsce montażu nie jest osłonięte np. okapem dachu lub płytą balkonową. Element ten chroniłby pierwszy odsłonięty nawój markizy oraz konstrukcję przed zalegającym śniegiem, zostawiającym w trakcie odwilży zanieczyszczenia z centralnego ogrzewania. Odradzamy zatem stosowanie otwartych na otwartej elewacji.

Z jakich materiałów produkowane są markizy?

Tkanina : Włókno poliakrylowe barwione w masie, włókno poliestrowe Swela SNC lub Sunwas.

Konstrukcja : W zależności od modelu dominują elementy aluminiowe, niektóre strategiczne elementy to aluminiowe odlewy ciśnieniowe lub elementy z aluminium ekstrudowanego. Rura nawojowa jest elementem ze stali ocynkowanej. W modelach z belką nośną wspomniana belka również jest elementem stalowym lub aluminiowym.

Czy każda markiza musi mieć poszycie w paski?

Nie. Jest wiele tkanin gładkich jednokolorowych. Jednocześnie obserwujemy coraz większe zainteresowanie właśnie tymi tkaninami.

Czy każda markiza musi mieć falbanę?

Nie. Na rynku niemieckim markizy kasetowe posiadające szeroką belkę frontową standardowo nie posiadają falbany (jest ona dodatkowo płatnym elementem). Na polskim rynku, gdzie modele kasetowe dopiero zaczynają się sprzedawać falbana wydaje się być absolutną świętością. W miarę upływu czasu z całą pewnością będziemy sprzedawali coraz więcej modeli kasetowych i to przyzwyczajenie klienta prawdopodobnie się zmieni. Naszym zdaniem markiza z szeroką beką frontową doskonale wygląda bez falbany. Czasem jednak taras ma ekspozycję zachodnią dodatkowa falbana powiększa wtedy zakres zacienionej przestrzeni w godzinach popołudniowych, wtedy jej zastosowanie wydaje się być uzasadnione. Rozwiązaniem idealnym jest oczywiście rolowana falbana (schattenplus).

Jak można sterować markizą?

Markizy mogą być sterowane za pomocą przekładni korbowej i korby lub za pomocą napędu elektrycznego (silnika). Jeśli zastosujemy silnik do wyboru będziemy mieli standardowy wyłącznik lub pilot. Niektóre markizy np. markiza poręczowa nie przewidują sterowania elektrycznego. Inne z kolei markizy np. do ogrodów zimowych lub markizy wielkogabarytowe standardowo są wyposażone w silnik.

Czy poszycie markizy chroni przed UV?

Ochrona zdrowia w czasie spędzania wolnego czasu jest ze względu na podwyższone promieniowanie UV coraz ważniejsza. Dlatego przy zakupie markizy należy zwrócić uwagę w jakim stopniu poszycie przepuszcza szkodliwe promienie UVA i UVB. Tkaniny Markilux oferują w ciemnej gamie kolorów 100 - procentową ochronę. Przy jasnych kolorach (aż do biały uni) promieniowanie UV zatrzymane zostaje w 97%. Dane te bazują na wynikach badań Instytutu Naukowego Hohenstein a także producenta przędzy.

Co to jest "efekt samoczyszczenia poszycia markizy"?

W roku 2003 na targach w Stuttgarcie firma Schmitz Werke po raz pierwszy zaprezentowała nowe poszycie do markiz tarasowych SWELA NANO CLEN. Intencją producenta było stworzenie tkaniny cieńszej niż poliakrylowa przy tych samych właściwościach tak aby zminimalizować marszczenie się tkaniny na łączeniach. Kolejnym motywem było stworzenie tkaniny o pięknych i bardzo intensywnych barwach. Najważniejsze jednak było stworzenie tkaniny maksymalnie odpornej na zabrudzenia.

"Markizy Markilux dostępne są teraz z tzw. nanoefektem. Dotyczy to kolekcji tkanin sunsilk snc i sunvas. Działanie efektu można sobie najłatwiej wyobrazić w ten sposób, że na powierzchni tkaniny i podstawy znajdują się mikroskopijnie małe włoski lub kolce, które zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi wody lub zanieczyszczeń z tkaniną. Ponieważ włoski na szczytach mają ekstremalnie małą powierzchnię, z wierzchu wszystko przylega bardzo lekko. Ten widok znany jest na przykład z cieków wodnych. To tłumaczy także, dlaczego deszcz może oczyścić markizę z zabrudzeń. O ile w przypadku zwykłych tkanin używanych w markizach lepiej było zamykać urządzenie, aby zapobiec "wpiekaniu" się wilgotnych zanieczyszczeń w materiał, o tyle firma MARKILUX zaleca pozostawianie markiz z materiałów sunsilk snc rozłożonych na deszczu, o ile nie ma silnego wiatru lub burzy".

W jaki sposób działają czujniki wiatrowe w markizie?

Od kilku już lat do ochrony markiz tarasowych przed wiatrem używa się czujników wstrząsowych. Niewielkie pudełko, które reaguje na wstrząsy o różnych wartościach umieszczane jest na belce frontowej markizy. Dziesięciostopniowa skala (Somfy) pozwala na dostosowanie poziomu ochrony do wymiarów i modelu markizy, jej usytuowania oraz indywidualnej wrażliwości klienta. Czujniki wiatrowe starego typu, w formie wiatraka obrotowego, pozostają w użyciu jedynie w przypadku markiz fasadowych (refleksoli), markiz do ogrodów zimowych oraz żaluzji fasadowych.

Czy markiza tarasowa chroni przed deszczem?

Producenci tkanin markizowych deklarują oczywiście taką możliwość. Sytuacja się nieco komplikuje jeśli przeanalizujemy warunki eksploatacji producentów samych markiz. Nieco rozbieżne są m.in. opinie dotyczące minimalnego kąta pochylenia markizy, który umożliwia bezpieczne odprowadzenie wody, jeden z producentów polskich w ogóle wyklucza taką możliwość, natomiast firma MARKILUX wręcz zachęca swoich klientów do wyczyszczenia poszycia w trakcie opadu deszczu o czym więcej napisze poniżej. W naszej opinii optymalny kąt, przy którym markiza bezpiecznie odprowadza deszcz wynosi 15 stopni. Należy jednak pamiętać, że nie może to być intensywny ulewny deszcz. Dlatego zalecamy korzystanie z markizy w trakcie deszczu jedynie w trakcie obecności domowników na terenie posesji.

Co to jest awaryjne zwijanie markizy?

Umożliwia zrolowanie markizy wyposażonej w silnik w przypadku jego awarii, lub w przypadku braku prądu.

Czy na rynku dostępne są markizy w kasetach kwadratowych?

W naszej ofercie jest kilka tego typu markiz, a niektóre z nich mogą być instalowane podtynkowo tj. w warstwie ocieplenia.

W jakich miejscowościach najczęściej montują Państwo markizy tarasowe?

Podstawowy obszar działania naszej firmy, to teren Rybnickiego Okręgu Węglowego, a zatem następujące miasta: Rybnik, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Żory, Rydułtowy, Czerwionka Leszczyny oraz Pszów. Drugi obszar działania, to miasta Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego: Katowice, Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Bytom, Chorzów, Sosnowiec, Siemianowice, Knurów. Pozostałe miasta Województwa Śląskiego, do których często się zapuszczamy, to Racibórz i Cieszyn. Zaś poza Województwem Śląskim głównym obszarem naszego działania jest Kraków.

Masz pytanie ? Napisz !
Z przyjemnością odpowiemy na każde.