Markiza tarasowa to inwestycja na wiele lat .Będzie nas chronić przed deszczem i upalnym słońcem, będzie również dekoracją naszego budynku. Wybierając markizę warto zwrócić się do profesjonalnej firmy której konsultant pomoże Państwu wybrać między innymi sposób montażu( np. do ściany, do sufitu lub do krokwi), technologie montażu(np.. żywica chemoutwardzalna), model( markiza kasetowa lub otwarta) oraz optymalne wymiary markizy. Ponadto firmy zajmujące się montażem potrafią rozwiązać problemy z pozoru skomplikowane np. zdystansowanie warstwy ocieplenia, dobranie dodatkowych akcesoriów uzupełniających markizę np. osłon bocznych, rolowanej falbany( schattenplus) lub elementów sterowania radiowego.

Wybór markizy tarasowej to zagadnienie niezwykle obszerne spróbujemy jednak zasygnalizować Państwu w formie pytań ( które najczęściej zadają nasi klienci) i odpowiedzi kilka podstawowych problemów z którymi zderzą się Państwo podczas wybierania optymalnego modelu i montażu markizy.

Jak dobrać wymiary markizy?

Zaczynamy od obserwacji słońca oraz określenia fragmentu tarasu (jeżeli markiza nie zajmuje całego tarasu) z którego najczęściej korzystamy. Jeżeli ekspozycja tarasu jest zachodnia warto zainwestować w markizę z większym wysięgiem lub uzbroić markizę w roletę opuszczaną z belki frontowej (schattenplus). Jeżeli ekspozycja tarasu jest południowa warto dobrać markizę o większej szerokości lub uzbroić taras w parawan boczny np. markilux790. Można również punkt montażu przesunąć w kierunku zachodnim tak aby godzinach popołudniowych uzyskać cień w tej przestrzeni tarasu z której najczęściej korzystamy

Czy tkanina markizy tarasowej wypłowieje na słońcu?

Większość europejskich producentów tkanin daje 5-cio letnią gwarancję na trwałość kolorów. Nadmienimy w tym momencie że markizy które są dostępne w wielu hipermarketach nie zostały wyprodukowane w Europie.

Czym różni się markiza w kasecie oraz pełnej kasecie od markizy otwartej?

Markiza w pełnej kasecie po zrolowaniu chroni tkaninę oraz ramiona markizy np. markilux6000. Markiza w kasecie chroni jedynie tkaninę np. markilux 1200. W markizie otwartej po zrolowaniu konstrukcja oraz rura nawojowa nie są chronione.

Kiedy uzasadnione jest stosowanie modeli kasetowych a kiedy markiz otwartych?

Markizy kasetowe możemy stosować prawie zawsze. Szczególnie jest to uzasadnione kiedy miejsce montażu nie jest osłonięte elementem architektonicznym (np. okap dachu lub płyta balkonowa). Element ten chroniłby pierwszy odsłonięty nawój markizy oraz konstrukcję przed zalegającym śniegiem, zostawiającym w trakcie odwilży zanieczyszczenia z centralnego ogrzewania.

Z jakich materiałów produkowane są markizy?

Tkanina: Włókno poliakrylowe barwione w masie lub włókno poliestrowe Swela SNC (jedyna tkanina poliestrowa z 5-cio letnią gwarancją na trwałość kolorów)Konstrukcja : W zależności od modelu dominują elementy aluminiowe niektóre strategiczne elementy to aluminiowe odlewy ciśnieniowe lub elementy z aluminium ekstradowanego. Rura nawojowa jest elementem ze stali ocynkowanej. W modelach z belką nośną wspomniana Belska również jest elementem stalowym.

Czy każda markiza musi mieć poszycie w paski?

Nie. Jest wiele tkanina gładkich jednokolorowych. Jednocześnie obserwujemy coraz większe zainteresowanie właśnie tymi tkaninami.

Czy każda markiz musi mieć falbanę?

Nie. Na rynku Niemieckim markizy kasetowe posiadające szeroką belkę frontową standardowo nie posiadają falbany ( jest ona dodatkowo płatnym elementem). Na polskim rynku gdzie modele kasetowe dopiero zaczynają się sprzedawać falbana wydaje się być absolutną świętością. W miarę upływu czasu z całą pewnością będziemy sprzedawali coraz więcej modeli kasetowych i to przyzwyczajenie klienta prawdopodobnie się zmieni. Naszym zdaniem markiza z szeroką beką frontową doskonale wygląda bez falbany. Czasem jednak taras ma ekspozycję zachodnią dodatkowa falbana powiększa wtedy zakres zacienionej przestrzeni w godzinach popołudniowych, wtedy jej zastosowanie wydaje się być uzasadnione. Rozwiązaniem idealnym jest oczywiście rolowana falbana (schattenplus).

Jak można sterować markizą?

Markizy mogą być sterowane za pomocą przekładni korbowej i korby lub za pomocą napędu elektrycznego (silnika) Jeśli zastosujemy silnik do wyboru będziemy mieli standardowy wyłącznik lub pilot. Niektóre markizy np. markiza poręczowa nie przewidują sterowania elektrycznego. Inne z kolei markizy np. do ogrodów zimowych lub markizy wielkogabarytowe standardowo są wyposażone w silnik.

Czy poszycie markizy chroni przed UV?

Ochrona zdrowia w czasie spędzania wolnego czasu jest ze względu na podwyższone promieniowanie UV coraz ważniejsza. Dlatego przy zakupie markizy należy zwrócić uwagę w jakim stopniu poszycie przepuszcza szkodliwe promienie UVA i UVB. Tkaniny markilux oferują w ciemnej gamie kolorów 100- procentową ochronę. Przy jasnych kolorach ( aż do biały uni) promieniowanie UV zatrzymane zostaje w 97 %. Dane te bazują na wynikach badań Instytutu Naukowego Hohenstein a także producenta naszej przędzy.