Markiza Dakar jest produkowana (podobnie jak inne modele) przez firmę Selt w Opolu. Model ten jest produkowany od kilku lat.
W konstrukcji markizy Dakar zastosowano rozkładane ramiona ze stopu aluminium, które zamocowano na uchwytach wykonanych techniką odlewu ciśnieniowego. Precyzyjne przeguby z łańcuchem Flyera ze stali nierdzewnej zapewniają im wytrzymałość i niezawodne działanie. Markizy o większej szerokości wyposażone są w podporę rury nawojowej, dzięki czemu tkanina napinana jest bardziej równomiernie.

KASETA A PEŁNA KASETA

Rozróżnienie między kasetą a pełną kasetą jest stosunkowo proste. Markiza w pełnej kasecie ochrania tkaninę i ramiona (po zamknięciu ramiona nie są widoczne), zaś markiza kasetowa (w tym Palladio) ochrania tkaninę - ramiona znajdują się w tym przypadku pod kasetą. W przypadku markizy Palladio od frontu ramiona osłonięte są szeroką belką frontową. Widoczne są zatem (po zrolowaniu markizy) jedynie od dołu; od frontu w zasadzie mamy optykę „pełnej kasety”. Wybór między kasetą a pełną kasetą jest głównie wyborem między łatwiejszym montażem (kaseta np. Palladio) a estetyką obudowy (markizy pełnokasetowe są przez klientów postrzegane jako bardziej eleganckie). Higiena tkanin w obu sytuacjach jest podobna.

OPIS TECHNICZNY I MOŻLIWOŚĆI

 • Dakar to markiza w pełnej kasecie
 • Ramiona markizy: rozkładane, aluminiowe, ze sprężynami i łańcuchem płytkowym Flyera.
 • Kąt pochyłu: 5-40 stopni
 • Kolory konstrukcji: lakier proszkowy: beż RAL 1015 oraz 1015 mat, brąz RAL 8016, brąz RAL 8014 mat, srebrny RAL 9006 oraz 9006 mat, biały RAL 9010 oraz 9010 mat, antracytowy strukturalny FSM 71319 (zobacz kolory)
 • Rura nawojowa 80 ze stali ocynkowanej
 • Opcje montażu: ściana, sufit, krokiew
 • Maksymalne wymiary: szerokość 600cm, wysięg 360cm
 • Napęd ręczny: długość korby 150cm, 180cm, 220cm
 • Napęd elektryczny: różne rodzaje silników (opisy napędów)
 • Pozostałe elementy konstrukcji: aluminium oraz zaślepki niektórych elementów – PCV
 • Tkanina akrylowa
 • Zastosowanie: balkony, małe i duże tarasy oraz obiekty komercyjne

NASZYM ZDANIEM

Dakar jest markizą w PEŁNEJ KASECIE, co oznacza że po zrolowaniu nie widać od dołu ramion. Obok ochrony tkaniny i ramion uzyskujemy w ten sposób rozwiązanie, które uchodzi za najefektowniejsze. Pełna kaseta o opływowych kształtach nadaje tej markizie nowoczesny i elegancki wygląd, chroniąc ją jednocześnie przed czynnikami atmosferycznymi.
Dakar z całą pewnością nie jest markizą łatwą w montażu, rozwiązanie pełnokasetowe wymaga maksymalnej precyzji montażu. Jeśli uchwyty markizy nie znajdą się w jednej linii i jeśli nie będą właściwie wypoziomowane oraz jeśli nie zostaną umieszczone dokładnie we właściwych punktach w szerokości markizy, kaseta nie będzie się prawidłowo domykała, a ramiona mogą powodować tarcie o belkę frontową. Mogą również wystąpić problemy
w regulacji ramion.
Montaż markizy Dakar zdecydowanie utrudnia również konieczność dystansowania warstwy ocieplenie. Należy również zwrócić uwagę na większą, niż przypadku innych modeli, wagę markizy Dakar. Osobom bez doświadczenia montersko instalacyjnego zalecamy zakup tego modelu z montażem.