Marka Markilux należy do niemieckiej firmy Schmitz-Werke Emsdetten, której prezesem jest Justus Schmitz. To największy niemiecki producent markiz. Przedsiębiorstwo działa na rynku od 3 pokoleń i obecnie zatrudnia około 800 pracowników. Obroty Schmitz-Werke to ok. 110 mln. Euro.

W 1974 roku wprowadzono pierwszy materiał poszyciowy w wersji szerokiej ze zintegrowanym wzmocnieniem brzegowym umożliwiającym produkcję poszyć markizowych bez konieczności zszywania. W 1988 roku powstaje markiza markilux 4000 – pierwsza otwarta markiza z ramionami przegubowymi. W latach dziewięćdziesiątych powstają pierwsze markizy kasetowe i półkasetowe o specjalnie zaprojektowanym autorskim design. W latach 2000-2006 powstają kolejne innowacyjne produkty. Markiza ze szczotkowanej stali szlachetnej V4, markiza do ogrodów zimowych posiadająca regulację długości za pomocą taśmy „Variobrand”, markiza z możliwością rozkładania do formy dwuspadowej, czy nowa.

Markilux oferuje bogatą kolekcję ponad 250 wzorów poszyć z innowacyjnych poliestrowych materiałów hightech sunvas snc oraz sunsilk snc. Wszystkie tkaniny produkowane są na najnowocześniejszych maszynach tkackich. Gwarantuje to bezbłędność wyrobu. Staranne kontrole zapewniają ponadto, że w dostawach trafiają tylko tkaniny funkcjonalnie nienaganne. Certyfikat "Eko-Tex Standard 100" gwarantuje, że poszycie markizy nie zawiera żadnych barwników lub substancji chemicznych mogących szkodzić zdrowiu.